Podoiz El ve Ayak Bakım MerkeziPodoiz El ve Ayak Bakım Merkezi
Alsancak: 0536 402 10 35
No:34 Olgun Apt. K:2 D:3 Konak/İzmi̇r
No:95/A Daire:3 Karşıyaka/İZMİR
Podoiz El ve Ayak Bakım MerkeziPodoiz El ve Ayak Bakım Merkezi

Ayak Kokusu

Ayak Kokusu

Her bir ayakta 250,000 tane ter bezi vardır ve günde yaklaşık yarım litre ter üretir. Aşırı terleme ve ayaktaki bakteriler çok itici bir koku oluşturabilir. Ayak tabanında ürüyen bakteriler peynir üretiminde ortaya çıkan gazlar gibi kokulu bir gaz üretirler. Rutubetli ve karanlık ortamlar bu bakterilerin katlanarak artması için biçilmiş kaftandır. Çorapsız ve sürekli aynı giyilen ayakkabılar, çorapların düzenli olarak değiştirilmemesi ayaktaki nem oranını arttırarak, ölü hücreler ve derideki yağlarla beslenen bakterilerin üremesini hızlandırır. Bazı bireylerin ayakları normal bireylere göre daha çok kokabilir; çünkü bünyeleri daha çok ter üretebilir. Ayrıca başka sebepler de ayak kokusuna neden olabilir. Bunlar: ayağın düzenli bakımının yapılmaması, yıkadıktan sonra iyi kurulanmaması gibi. Ayağın ıslak ve nemli bırakılması ayakta mantar oluşumunu hızlandırabilir; mantara ve mantar enfeksiyonuna bağlı ayakta koku artabilir. Ayakta en sık rastlanan patolojik tablo olan tırnak batmasında bile enfeksiyona bağlı ayak kokusunun oluşması mümkün. Aynı şekilde diyabet hastalarında gözlenen diyabetik ayak enfeksiyonunda da ayakta koku oluşması muhtemel faktörler arasında yer alıyor. Her harikulade, ayak kokusu ve bu durumundan şikayetçi olan kişilerin bir podolog muayenesinde bulunmalarında büyük fayda bulunmaktadır. Podolog kontrolünde gerekli tedavi ve planı uygulanır.

   Uzun süreli ayakkabı ve çorap kullanımlarıyla oluşan terleme durumuna önlem olarak yedek çorap ya da ayakkabı barındırılabilir. Her zaman bu imkan sağlanamıyor olsa da ayağın fırsat bulundukça yıkanması etkili bir girişimdir.

– İşi gereği sürekli ayakkabı kullanan ve buna bağlı gelişen terleme sorunlarında özel gümüş ipliği barındıran çoraplar ısıyı dengelediği gibi terleme durumunu da azaltabilir. Terlemenin azalmasıyla oluşan koku miktarı da aynı oranda azalmaktadır.

– Çorap değişimleri günlük olarak yapılmalıdır. Kullanılmadığı zamanlarda ayakkabıların açık bir alanda hava alması da gerekir.

– Hormonel sorunlara dayanan terleme ve buna bağlı oluşan koku problemlerinde koku ve terlemeye yönelik haricen uygulanan ilaçlar tabip kontrolünde denenebilir. Nitekim günlük bakımın uygulanmadığı her ayakta terleme ve koku durumunun geçmesi mümkün değildir.

Online Randevu Formu

  Hemen Randevu Oluşturun

  Sağlıklı Yaşam Ayaklarda Başlar.

  Ayak kokusuna, Tırnak Batığına, Mantara, Siğil ve Nasıra SON!

  Uzman Kadro, Son Teknoloji Cihazlar, Hijyenik Ortam

  Medikal el ve ayak bakımı, mantarlı tırnak, batık tırnak, nasır, siğil, kalın ve deforme tırnak bakımı, çatlak topuk, ayak kokusu ve terlemesi, diyabetik ayak, hamilelikte ayak bakımı, sporcu ayak bakımı ve kişiye özel tabanlık analizi çözümlerimizle İZMİR’de hizmetinizdeyiz.

  Randevunuzu Oluşturun!

  Alsancak Tel: 0536 402 10 35
  Görüşme Başlat
  Destek
  Sağlıklı günler
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?